sobota 28. června 2014

Recenze: Oškliví

Název: Oškliví
Originální název: Uglies
Autor: Scott Westerfeld
Rok vydání v ČR: 2010
Nakladatelství: Trifid
Anotace: Každý může být úchvatně krásný, co je na tom špatného? Tally bude brzy šestnáct a už se nemůže dočkat. V jejím světě šestnácté narozeniny znamenají operaci, která člověka změní z fyzicky ošklivého na dokonale krásnou bytost, a tím jej katapultuje do ráje špičkových technologií, kde jedinou prací je nikdy nekončící zábava.
Několik týdnů před narozeninami však Tally potkává novou kamarádku Shay, která si není úplně jista, jestli vůbec chce být krásná. Mnohem raději by se ocitla mimo dokonalý svět, na utajeném místě zvaném Kouř, kde žijí oškliví, kteří se rozhodli vzbouřit proti diktátu a povinnosti být krásný. Když Shay uteče a zanechá Tally zašifrovaný vzkaz s popsanou cestou do společenství, odhalí Tally odvrácenou stranu světa krásných - a není to nic pěkného. Úřady ji postaví před nejhorší volbu, jakou si dokáže představit: buď najde svoji kamarádku a vrátí se s ní zpět, a zároveň prozradí úřadům, kde se úkryt nachází, nebo nikdy nebude krásná. Její rozhodnutí jí navždy změní život...

,,Ve světě mimořádné krásy je každý normální ošklivý.."

K téhle knize mě hlavně přitáhla anotace, která láká originálním příběhem.
(A navíc má skvělou úvodní větu.)
,,Byl začátek léta a nebe mělo barvu kočičích zvratků. To ovšem musíte kočku nějakou dobu krmit jen kočičím žrádlem s lososem, abyste dostali tu správnou růžovou".

Ve světě, kde Tally žije, se lidé rozlišují na Ošklivé a Krásné. Ve věku šestnácti let každý Ošklivý postupuje operaci, která ho změní na dokonalou krásnou bytost a přestěhuje se do jednoho z měst Krásných, aby nemusel žít s ostatními Ošklivými.

Tally, hlavní hrdinka, se těší na své šestnácté narozeniny, protože se stane konečně Krásnou. Jako její nejlepší přítel, Paris, který je o tři měsíce starší a teď už je z něj Krásný a užívá si s novými přáteli v městě New Pretty Town, zatímco ona trčí v Uglyville. 

Tally se bez Parise nudí a podniká různé ,,triky", aby se zabavila. I přesto, že je to zakázané, pronikne do města krásných, aby aspoň na chvíli svého kamaráda viděla a při útěku narazí na Shay
Shay je energická holka, která stejně jako Tally ráda provádí lumpárny. Stanou se z nich skvělé kamarádky, i přesto, že jsou rozdílné. Zatímco Tally se nemůže dočkat operace, Shay se tomuhle tématu vyhýbá a celkově působí dojmem, že by raději zůstala Ošklivá. 

A taky že ano. Shay odmítá dokonalý ideál krásy a sní o městě, zvaném Kouř, kde nikdo není krásný, zato je sám sebou - takový, jaký je. Místo, kde není nejdůležitější povrchní krása a zábava, kde všichni nevypadají stejně dokonale. Chvíli před svými narozeninami se Shay Tally svěří, že uteče a chce, aby Tally šla s ní. Tally odmítá a Shay ji zanechává zašifrované instrukce, jak se do Kouře dostane, kdyby si operaci rozmyslela.

Hlavní hrdinka je smutná, že přišla o kamarádku, ale nechce přijít o šanci být Krásná. V den operace se však něco zvrtne. Místo toho, aby ji proměnili v nádhernou bytost, zavedou ji na utajený úřad Speciálů, kteří se zabývají Kouřem. Snaží se ho vypátrat a přivést z něj lidi zpět, aby je mohli operovat a umožnit jim, jako ostatním, být krásní. 

Tally dají ultimátum - pokud se dostane do Kouře a prozradí jeho lokaci, stane se Krásnou. Pokud odmítne, zůstane navždy Ošklivá...což je její noční můra. Jak se Tally zachová? Zradí svou přítelkyni a lidi, kteří žijí v Kouři a bude krásná? Nebo si zachová čest a zůstane ošklivá?..


Možná se bude zdát, že v recenzi se pořád opakují ty samá slova - oškliví, krásní, operace.. Přesně tak je to v knize. Tyhle tři slova se opakují nejčastěji. Trvalo chvíli, než jsem si na to zvykla, ale zpočátku to bylo mírně otravné.

Zvyknout jsem si musela také na to, že Oškliví vlastně nejsou oškliví...jen normální lidé jako my. Nesymetričtí, příliš vytáhlí nebo naopak obtloustlí, s dlouhým nosem nebo s širokým.. Tohle vše je v novém světě považováno za Ošklivost. Nepřipouští se možnosti, jak by člověk různě mohl vypadat, existuje pouze přílišná dokonalost - velké oči, hebká pokožka, plná ústa, krásné vlasy.

Tenhle dystopický román má úžasnou myšlenku. Donutí k zamyšlení nad dnešní dobou. Co se považuje za krásné? Jací lidé se objevují na stránkách časopisů? Dokonalí, vyumělkovaní, upravení. Lidé milují dívat se na dokonalou krásu, proč by museli tedy trpět průměr, který je všude kolem?
Krása je přeceňovaná a mnohdy upřednostňovaná před důležitými věcmi..a to je špatně.

Postavy v knize jsou sympatické, nejvíc mi k srdci přirostla Shay, která má svou vlastní hlavu. Příběh se zprvu táhne pomalu - autor čtenáře seznamuje se světem, kde se děj odehrává - bylo pro mě poměrně obtížné si na něj zvyknout. Poté kniha nabere spád a stejné tempo si drží až do konce - do velmi otevřeného (napínavého) konce. Nedá se říct, že by mě Oškliví nějak extra zachvátili, ale myšlenka je skvělá a příběh je akční, napínavý a mnohdy i emotivní. Určitě se podívám po druhém dílu, abych se dozvěděla, jak to vše vlastně dopadne..

1 komentář:

  1. Sociální obchodování spočívá v otevření trhů pro každého. Na eToro se můžete spojit, obchodvat a sdílet znalosti s miliony obchodníků a investorů. Navíc můžete kopírovat obchodní rozhodnutí obchodníků, kteří odpovídají vaší strategii. Registrujte se nyní a získejte chytřejší obchodní rozhodnutí využitím rozumu našich obchodníků s nejlepšími výsledky.

    Obchod odkudkoli Váš čas je peníze. Obchodujte na počítači, mobilu a tabletu

    227,651,647 - Otevřené obchody na eToro

    OdpovědětVymazat