úterý 11. března 2014

Knižní tip na měsíc březen + recenze

Nemusela jsem dlouho přemýšlet, co vybrat jako knižní tip na měsíc únor. A jelikož jsem knihu zrovna dočetla, přináším Vám i recenzi :)

Ti, co četli předchozí články jistě už tuší, čím mě kniha dostala. Ano, je to obálka :) A není to moc častý jev, ale je o hodně hezčí než originální přebal.

Představuji Vám:

Český název: Čas čarodějnic
Originální název: A Discovery of Witches
Autor: Deborah Harkness
Rok vydání v ČR: 2011
Nakladatelství: Knižní klub
Počet stran: 544
Anotace: Historička a čarodějnice Diana Bishopová celý svůj život odmítala své nadpřirozené nadání. Očarovaný alchymistický rukopis však do jejího života vnese nevítaný příval magie a najednou se o ni zajímají nejen čarodějnice, ale i démoni a upíři. Záhy se po Dianině boku objeví i záhadný Matthew Clairmont, vědec, válečník a upír. Přestože mezi bytostmi panuje staleté nepřátelství, Diana a Matthew se jen s obtížemi brání vzájemné mrazivé přitažlivosti.Když začnu od toho, co jsem již zmínila - tak první věcí, která mě zaujala, je obálka. Je skutečně povedená, stejně jako druhý díl, na který se chystám. Trochu (víc) mě irituje přídavek ,,-ová", což je neskutečná česká zhovadilost, na kterou jsem alergická. 

Když pomineme krásnou obálku, příšerné ,,počeštěné" příjmení autorky, máme tu parádní čarodějnicko-upírský román. Ke knize jsem se dostala nejen kvůli obálce, ale také kvůli četným pozitivním a nadšeným recenzím. A mně nezbývá nic jiného, než se k nim přidat.

I když se musím přiznat - kniha se mi ze začátku četla špatně, často jsem ji odkládala. Proč? Začátek je celkem nudný, autorka Vás pomalu seznamuje s hlavní hrdinkou, jejím životem, myšlenkami, rodinou. Příběh se táhne jak sliz za šnekem. Když překousnete mírně unylý začátek, prokoušete se do skvělého příběhu. 

Hlavní hrdince Dianě, která se zoufale snaží nepoužívat své čarodějnické schopnosti a žít svůj život jako obyčejný člověk, se život změní ve chvíli, kdy si v knihovně vyžádá alchymistický rukopis Ashmoleův svazek. Rukopis je totiž očarován a Dianě stačí jen dotyk, aby kouzlo prolomila. A tím si získá nežádoucí pozornost všech blízkých i vzdálených bytostí. Démonů, čarodějek a jednoho upíra. 

Ano, uhodli jste, upír je budoucí láska hlavní hrdinky. Avšak překvapivě- za což má u mě knížka bod - se hrdinka do uhrančivého upíra nezamiluje hned. Spíš jí trochu ze začátku hýbe žlučí a dala by cokoliv, aby si očarovaný svazek nevyžádala a žila si poklidným životem, jako předtím. 

Příběh plyne svým tempem - tak akorát, aby jste se dokázali vcítit do Diany, chápat její myšlenky, její sbližování s upírem Matthewem, objevování netušených schopností a ponořili se i kapku do historie, alchymie a biologie.

Kniha má příjemně překvapivé zvraty, neustále si domýšlíte, co bude dál a nemůžete se dočkat, až otočíte stránku. Postavy jsou sympatické a jejich povahy krásně vytažené do detailů.  A čím si mě Diana ještě získala? Je neodnaučitelnou milovnicí čaje, což máme společné :)

Rozhodně za sebe Čas čarodějnic můžu doporučit a pokud jste ji četli, budu ráda, když se podělíte o názor :)

2 komentáře:

 1. Knihu jsem četla nějaký ten rok zpátky a musím s tebou souhlasit hlavně se začátkem knihy. Přemáhala jsem se jak to jen šlo abych se překousala přes první strany..přitom mě udivila nesmírně pozitivní hodnocení, říkám si Taková nuda?! :D Ale pak se můj názor změnil, hlavně díky tomu že autorka má skvělou fantazii. V jejich příběhu je hlavně rozum a věda, což ho úspěšně (podle mého) oddaluje od knih Stmívání. Má to hlavu a patu, a pořádnou. Část s jógou sem si asi zamilovala :D Ale hlavně i Stína. Doporučuju si přečíst další díl :))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Druhý díl mám doma, ale nějak se k němu nemůžu dostat :(
   Ale asi si ještě jednou přečtu první díl, aby mě to nabudilo :)
   Ale jinak naprostý souhlas :)))

   Vymazat